A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U V W Z Ź Ż
JABŁONIOWA, -ej – ulica na Radogoszczu, wschodnia przecznica Zgierskiej, istniejąca pierwotnie jako Józefówek. Po włączeniu do Łodzi przemianowana w 1946 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jabłoń 'drzewo owocowe’.
Stanisława JACHOWICZA – ulica równoległa do Kilińskiego po zachodniej stronie. Istnieje od 1930 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Stanisław Jachowicz, 1796-1857, bajkopisarz i pedagog.
JACHTOWA, -ej – ulica na Retkini istniejąca pierwotnie bez nazwy, po włączeniu do Łodzi została nazwana w 1946 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jacht 'lekki statek do celów sportowych i rekreacyjnych’. Ulica leży w sąsiedztwie innych o nazwach związanych ze sportem.
**JACKA SOPLICY – ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia i nazwiska bohatera epopei Adama Mickiewicza Pan Tadeusz; → Billewiczówny.
JADWIGI – ulica na Stokach po włączeniu do Łodzi w 1945 r. zachowała nazwę. Przez pewien czas nazwa brzmiała Królowej Jadwigi. ♦ Nazwa upamiętniająca: Jadwiga, ok.1373-1399, królowa Polski, żona Władysława Jagiełły, święta.
JAGIELLOŃSKA, -ej – ulica na Radogoszczu, zachodnia przecznica Zgierskiej. Po włączeniu do Łodzi w 1945 r. zachowała dawną nazwę. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od nazwy własnej dynastii Jagiellonów.
*JAGIELLOŃSKA, -ej – ♦ Nazwa upamiętniająca: Jagiellonowie, dynastia królewska, założona przez Władysława II Jagiełłę, panująca w Polsce w latach 1386-1572; → Kolińskiego.
JAGIENKI – ulica osiedlowa na Olechowie, wytyczona i nazwana w 1987 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia bohaterki Krzyżaków Henryka Sienkiewicza. Ulica położona jest na terenie osiedla im. Henryka Sienkiewicza, na którym większość ulic ma imiona bohaterów Sienkiewiczowskich.
JAGLANA, -ej – ulica na Żabieńcu istniejąca pierwotnie jako Orla, z chwilą włączenia do Łodzi przemianowana w 1946 r. Zniknęła w latach 80. XX w. Nazwa nadana powtórnie w 2005 r. niewielkiej uliczce na terenie Kochanówka. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jagła 'obłuskane ziarno prosa’. Ulica leży w sąsiedztwie innych o nazwach związanych z rolnictwem.
JAGNY – ulica na Teofilowie, na osiedlu Reymonta, wytyczona i nazwana w 1994 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia Jagna, bohaterki powieści Władysława Reymonta Chłopi.
JAGODNICA, -y – ulica na terenie dawnej wsi Jagodnica istniejąca bez nazwy, z chwilą włączenia do Łodzi została nazwana w 1946 r. ♦ Nazwa przeniesiona z nazwy wsi, przez którą biegnie ulica.
JAGODOWA, -ej – ulica na terenie Arturówka, po włączeniu do Łodzi w 1945 r. zachowała nazwę. ♦ Nazwa bez uzasadnienia terenowego, utworzona od rzeczownika jagoda 'owoc leśny’. Ulica leży w sąsiedztwie innych o nazwach zbliżonych znaczeniowo.
Mieczysława JAGOSZEWSKIEGO – ulica na Radogoszczu, wytyczona i nazwana w 1989 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Mieczysław Jagoszewski, 1896-1987, dziennikarz, związany z Dziennikiem Łódzkim.
*JAKOBI // JAKÓBA – ♦ Nazwa uzasadniona terenowo: Jacob, właściciel łódzkiego browaru, zapewne także terenów, na których znajduje się ulica; → Sierakowskiego.
Św. JAKUBA – ulica wytyczona w 1859 r. na Starym Mieście. Nazwa zatwierdzona w 1863 r. Zmieniła kształt w latach 70. XX w. w związku z nową zabudową. ♦ Nazwa upamiętniająca: trudno wskazać, który z bardzo licznych świętych i błogosławionych nosicieli tego imienia, jest patronem ulicy.
Wojciecha JAKUBOWICZA – ulica na Rogach wytyczona i nazwana w 1992 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Wojciech Jakubowicz, 1822-1890, ksiądz, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Łodzi. Inicjator budowy nowego kościoła. Radny miejski. Za sprzyjanie Powstaniu Styczniowemu zesłany na Syberię.
JAŁOWCOWA, -ej – ulica na Julianowie znana od 1932 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jałowiec 'krzew iglasty lub drzewo z rodziny cyprysowatych’; zbliżona tematycznie do nazw sąsiednich ulic pochodnych od nazw przyrodniczych.
JANA – ulica na Julianowie widoczna na planie w 1921 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia męskiego Jan.
Św. JANA BOŻEGO – ulica na Chojnach Zatorzu w pobliżu kościoła i klasztoru pw. Św. Jana Bożego, początkowo bezimienna, nazwana w 1995 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: św. Jan Boży, 1495-1550, najemny żołnierz i wędrowny księgarz, który po nawróceniu zajął się organizowaniem szpitali i tworzeniem wspólnot, z których z czasem powstał zakon bonifratrów.
JANA i CECYLII – ulica na Wilanowie, wyodrębniona z części ul. Dolomitowej i jej bezimiennego przedłużenia i nazwana w 1994 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imion zaczerpniętych z powieści E. Orzeszkowej Nad Niemnem. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach nawiązujących do twórczości Orzeszkowej.
Aleja im. JANA PAWŁA II – ♦ Nazwa upamiętniająca: Jan Paweł II, właściwie Karol Józef Wojtyła, 1920-2005, papież od 16 października 1978 r.; nazwa nadana w rok po jego śmierci; → aleja Włókniarzy.
JANA SOBIESKIEGO – ulica w Rudzie Pabianickiej, po włączeniu do Łodzi w 1945 r. zachowała nazwę. W 2000 r. przemianowana na Łopianową. Nazwa ponownie nadana nowej ulicy na Olechowie w 2001 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Jan III Sobieski, 1624-1696, król polski; → Łopianowa.
JANINY – niewielka uliczka na Polesiu obecna na planach od 1913 r. W znacznej części zniknęła pod al. → Włókniarzy. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia żeńskiego Janina.
JANOSIKA – ulica na Stokach istniejąca pierwotnie jako Widzewska, z chwilą włączenia do Łodzi przemianowana w 1946 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia Janosik 'legendarny zbójnik tatrzański’. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach związanych z nazewnictwem górskim.
JANOWSKA, -ej – ulica na Widzewie biegnąca w kierunku wsi Janów, początkowo bez nazwy, nazwana po włączeniu do Łodzi w 1946 r. ♦ Nazwa od nazwy miejscowej Janów.
Aleksandra Ludwika JANOWSKIEGO – ulica na Teofilowie wytyczona i nazwana w 1984 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Aleksander Ludwik Janowski, 1866-1944, podróżnik, pionier krajoznawstwa, współzałożyciel Towarzystwa Krajoznawczego, autor przewodnika po Królestwie Polskim.
JANTAROWA, -ej – ulica na osiedlu Liściasta B wytyczona i nazwana w 1991 r. ♦ Nazwa bez uzasadnienia terenowego, utworzona od rzeczownika jantar 'bursztyn’.
JANUSZA MAZOWIECKIEGO – ulica na Olechowie wytyczona i nazwana w 1999 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Janusz I Mazowiecki, ok. 1346-1429, książę warszawski.
Stefana JARACZA – wschodnia przecznica ul. Piotrkowskiej znana już w 1821 r. jako → Podcegielniana, a od 1845 r. z nazwą → Cegielniana, ponieważ prowadziła do cegielni. W 1949 r. przyjęła imię S. Jaracza. ♦ Nazwa upamiętniająca: Stefan Jaracz, 1883-1945, aktor, reżyser. Przy tej ulicy znajduje się od 1909 r. teatr, w którym on występował i któremu nadano jego imię.
JAROSŁAWSKA, -ej – ulica na Chojnach. Znana pod tą nazwą od 1936 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od nazwy Jarosław 'miasto nad Sanem, w woj. podkarpackim, jedno z najstarszych miast dawnej Małopolski’.
JAROWA, -ej – ulica na Dołach istniejąca pierwotnie jako św. Jerzego, po włączeniu do Łodzi przemianowana w 1946 r. ♦ Nazwa z uzasadnieniem terenowym, nawiązuje do ukształtowania terenu, utworzona od rzeczownika jar 'wąska, głęboka dolina o stromych zboczach’.
**JARSKA, -ej – ulica na Bałutach istnieje od 1930 r. W latach 70. XX w. zniknęła pod osiedlem. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jar 'wąwóz’.
JARZĘBINOWA, -ej – ulica na Julianowie istniejąca od 1933 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jarzębina 'gatunek drzewa’; zbliżona tematycznie do nazw sąsiednich ulic pochodnych od nazw drzew.
JARZYNOWA, -ej – ulica na Manii od lat 30. XX w. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jarzyna 'roślina warzywna’; zbliżona tematycznie do nazw sąsiednich ulic pochodnych od nazw roślin.
JASIA i MAŁGOSI – ulica na osiedlu Pienista wytyczona i nazwana w 1977 r. ♦ Nazwa bez uzasadnienia terenowego, utworzona od imion bohaterów bajki dla dzieci. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach zbliżonych znaczeniowo.
JASIEŃ, -nia – ulica na Rokiciu odchodząca od ul. Obywatelskiej w kierunku rzeki Jasień. Wytyczona w 1932 r. i nazwana imieniem Paderewskiego. W 1992 r. nazwę tę przeniesiono na główną arterię miasta, a ulica zyskała nazwę pobliskiej rzeki. ♦ Nazwa uzasadniona terenowo.
Jakuba JASIŃSKIEGO – ulica na Radogoszczu, wytyczona i nazwana w 1984 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Jakub Jasiński, 1761-1794, generał, poeta, działacz polityczny.
JASKÓŁCZA, -ej – ulica na terenie Łagiewnik istniejąca pierwotnie jako Piłsudskiego. Po włączeniu do Łodzi przemianowana w 1946 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jaskółka 'gatunek ptaka przelotnego’. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach zbliżonych znaczeniowo.
JASKROWA, -ej – ulica na Julianowie znana od 1932 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jaskier 'roślina polna o żółtych kwiatach’; zbliżona tematycznie do nazw sąsiednich ulic pochodnych od nazw roślin.
**JASNA, -ej – zachodnia przecznica Zgierskiej powstała w końcu XIX w. Zniknęła w latach 80. XX w. pod nową zabudową. ♦ Nazwa uzasadniona terenowo o charakterze metaforycznym, utworzona od przymiotnika jasny 'pełen światła, słońca, słoneczny, pogodny’; zob. też Astrów.
JASNE BŁONIA, -ych, -i – ulica osiedlowa na Teofilowie wytyczona i nazwana w 1991 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Jasne Błonia 'miejsce patriotycznych manifestacji mieszkańców Szczecina’.
*JASNOGÓRSKA, -ej – ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od nazwy geograficznej Jasna Góra; → Albańska.
JASPISOWA, -ej – ulica na Radogoszczu, wytyczona i nazwana w 1989 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jaspis 'krzemionkowa skała osadowa o barwie czerwonej, żółtej, brunatnej lub zielonej stosowana do dekoracji’. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach zbliżonych znaczeniowo.
JASTARNIA, -i – ulica w Rudzie Pabianickiej istniejąca jako bezimienna, z chwilą włączenia do Łodzi została nazwana w 1946 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od nazwy miejscowej Jastarnia 'miejscowość na Mierzei Helskiej’. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach zbliżonych znaczeniowo.
JASTRZĘBIA, -ej – ulica na terenie Arturówka istniejąca pierwotnie jako Majowa. Po włączeniu do Łodzi przemianowana w 1946 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jastrząb 'gatunek ptaka drapieżnego’. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach zbliżonych znaczeniowo.
Stanisława JASZOWSKIEGO – ulica na Teofilowie wytyczona i nazwana w 1994 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Stanisław Jaszowski, 1834-1863, kapitan, dowódca jazdy, poległ w bitwie pod Małogoszczą.
Salomona JASZUŃSKIEGO – niewielka ulica wzdłuż wschodniej strony ul. Kopcińskiego. Znana od 1933 r. jako → Sokólska. W 1951 r. przemianowana na Jaszuńskiego. ♦ Nazwa upamiętniająca: Salomon Jaszuński, 1902-1938, działacz komunistyczny, kierownik Krajowej Redakcji KC KPP, poległ w hiszpańskiej wojnie domowej.
JAŚMINOWA, -ej – ulica na Julianowie znana od 1932 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jaśmin 'krzew ozdobny o silnie pachnących kwiatach’; zbliżona tematycznie do nazw sąsiednich ulic pochodnych od nazw roślin.
JAWOROWA, -ej – ulica na Julianowie istniejąca od 1932 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jawor 'gatunek drzewa’; zbliżona tematycznie do nazw sąsiednich ulic pochodnych od nazw drzew.
Konrada JAŻDŻEWSKIEGO – ulica na osiedlu Romanów wytyczona i nazwana w 1989 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Konrad Jażdżewski, 1908-1985, profesor, archeolog, twórca i wieloletni dyrektor łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.
JEDWABNICZA, -ej – ulica na terenie Wiskitna, początkowo bezimienna, po włączeniu do Łodzi w 1945 r. zyskała nazwę. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jedwab 'przędza produkowana z włókna tworzącego kokon jedwabnika’. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach zbliżonych znaczeniowo.
JELENIA, -ej – ulica na Widzewie istniejąca pod tą nazwą od 1936 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jeleń 'ssak o dużych rozgałęzionych rogach’. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach zbliżonych znaczeniowo.
JEMIOŁOWA, -ej – ulica na terenie Nowosolnej istniejąca pierwotnie jako Świerkowa, z chwilą włączenia do Łodzi przemianowana w 1988 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jemioła 'krzew o oliwkowozielonych liściach i owocach w postaci białych jagód pasożytujący na drzewach’. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach zbliżonych znaczeniowo.
JENERALSKA, -ej – ulica na Żubardziu wytyczona na początku XX w. jako sąsiednia, równoległa do ul. Oficerskiej. Obecnie północna przecznica Drewnowskiej w sąsiedztwie szpitala im. Radlińskiego. Sąsiadująca z nią ul. Oficerska w tym miejscu zniknęła i ponownie została nadana na Złotnie. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jenerał, obecnie: generał 'stopień wojskowy wyższy od pułkownika; oficer mający ten stopień’.
**JEROZOLIMSKA, -ej – ulica wytyczona na Starym Mieście w 1859 r. w obrębie rewiru wydzielonego na miejsce osiedlania się ludności żydowskiej. Nazwa zatwierdzona w 1863 r. Ulica zniknęła w latach 70. XX w. częściowo wchłonięta przez ul. Wolborską. ♦ Nazwa uzasadniona, utworzona od nazwy Jerozolima 'm. in. ośrodek kultu wyznawców judaizmu’.
Św. JERZEGO – niewielka uliczka w pobliżu koszar, w których stacjonował 37. Jekaterynburski Pułk Piechoty, stąd dawna nazwa ulicy → Ekaterynburska. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. przemianowana na św. Jerzego od wezwania kościoła mieszczącego się przy tej ulicy. ♦ Nazwa uzasadniona terenowo.
JESIENNA, -ej – ulica na Stokach, po włączeniu do Łodzi w 1945 r. zachowała nazwę. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jesień 'pora roku’.
JESIONOWA, -ej – ulica na Radogoszczu, zachodnia przecznica Zgierskiej, po włączeniu do Łodzi w 1945 r. zachowała nazwę. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jesion 'gatunek drzewa’.
*JESIONOWA, -ej – ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jesion 'gatunek drzewa’; zbliżona tematycznie do nazw sąsiednich ulic pochodnych od nazw drzew; → Kołodziejska.
JESIOTROWA, -ej – ulica na terenie Chocianowic istniejąca pierwotnie bez nazwy, po włączeniu do Łodzi nazwana w 1946 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jesiotr 'gatunek ryby’.
JEZIORAŃCZYKÓW – ulica na Teofilowie, na osiedlu Konopnickiej wytyczona i nazwana w 1994 r. ♦ Nazwa pamiątkowa. Jeziorańczycy – powstańcy z oddziału Antoniego Jeziorańskiego walczącego w czasie Powstania Styczniowego m. in. w Łódzkiem.
Antoniego JEZIORAŃSKIEGO – ulica na osiedlu Powstania 1863 r. wytyczona i nazwana w 1992 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Antoni Jeziorański, 1821-1882, generał, uczestnik Powstania Styczniowego.
JEZIORNA, -ej – ulica na Radogoszczu, wytyczona i nazwana w 1951 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jezioro 'naturalny zbiornik wodny’.
*JEZUITÓW – ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jezuita 'członek zakonu męskiego Kościoła rzymskokatolickiego, założonego w 1534 r., pełna nazwa: Towarzystwo Jezusowe, łac. Societas Iesu’; → Łukasińskiego.
JEŹDZIECKA, -ej – ulica na Nowym Złotnie, wytyczona i nazwana w 1986 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jeździec 'człowiek uprawiający jazdę konną’.
JEŻA – ulica na terenie Marysina istniejąca pierwotnie jako Wiśniowa; z chwilą włączenia do Łodzi przemianowana w 1946 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jeż 'zwierzę owadożerne, o ciele pokrytym kolcami’.
**Teodora Tomasza JEŻA – ulica na Chojnach, wytyczona i nazwana w 1991 r. Nazwa anulowana w 2005 r. Obecnie ulica bezimienna. ♦ Nazwa upamiętniająca: Teodor Tomasz Jeż właściwie: Zygmunt Miłkowski, 1824-1915, pisarz i polityk; powstaniec 1863 r.
JĘCZMIENNA, -ej – ulica na Manii powstała jako → Chmielna, od 1929 r. Jęczmienna. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jęczmień 'gatunek zboża’; zbliżona tematycznie do nazw sąsiednich ulic pochodnych od nazw zbóż.
JĘDROWIZNA, -y – ulica na Stokach, pierwotnie istniejąca bez nazwy, po włączeniu do Łodzi nazwana w 1946 r. ♦ Nazwa z terenowym uzasadnieniem, utworzona od nazwy kolonii Jędrowizna, na terenie której biegnie ulica.
JĘDRZEJOWSKA, -ej – ulica biegnąca wzdłuż torów kolejowych z Młynka do Olechowa przez dawną kolonię Jędrzejów, początkowo bezimienna. Nazwę otrzymała w 1946 r. po włączeniu Młynka do miasta. ♦ Nazwa z terenowym uzasadnieniem, utworzona od nazwy kolonii Jędrzejów, na terenie której biegnie ulica.
JOANNY – ulica w Rudzie Pabianickiej, po włączeniu do Łodzi zachowała nazwę w 1946 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia żeńskiego Joanna.
JODŁOWA, -ej – ulica na Julianowie znana jako Lipowa. W 1929 r. przemianowana. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jodła 'gatunek drzew iglastych’; zbliżona tematycznie do nazw sąsiednich ulic pochodnych od nazw drzew.
**JODOWA, -ej – ulica na Marysinie pierwotnie istniejąca jako Mickiewicza, po włączeniu do miasta przemianowana w 1946 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jod 'pierwiastek chemiczny’. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach zbliżonych znaczeniowo.
Karola JONSCHERA, wymowa: Jonszera – ulica na Marysinie powstała w 1932 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Karol Jonscher, 1850-1907, lekarz łódzki, społecznik, współtwórca łódzkich szpitali i pogotowia ratunkowego.
**Henryka JORDANA – zachodnia przecznica Zgierskiej. Zniknęła w latach 60. XX w. ♦ Nazwa upamiętniająca: Henryk Jordan, 1842-1907, lekarz, społecznik, pionier wychowania fizycznego w Polsce. Pomysłodawca i założyciel pierwszego ogrodu wypoczynku i zabawy dla dzieci i młodzieży.
Berka JOSELEWICZA – wschodnia przecznica ul. Łagiewnickiej widoczna na planie 1910 r. jako → Ogrodowa ponieważ biegła przez ogrody mieszkańców Nowych Bałut. W 1920 r. zyskała obecne miano. ♦ Nazwa upamiętniająca: Berek Joselewicz, 1764-1809, polski kupiec pochodzenia żydowskiego, pułkownik WP, oficer Legionów Polskich we Włoszech.
JÓZEFA – ulica powstała na Widzewie w końcu XIX w. Na planach pojawia się także z określeniem świętego. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia męskiego Józef.
Aleja Cezarego JÓZEFIAKA – ulica na Olechowie wytyczona i nazwana w 2008 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Cezary Józefiak, 1932-2007, profesor, ekonomista, senator I kadencji RP, członek Rady Polityki Pieniężnej, związany z Uniwersytetem Łódzkim.
JÓZEFOWSKA, -ej – ulica biegnąca wzdłuż ul. Rzgowskiej do wsi Józefów, początkowo bezimienna, nazwana po przyłączeniu do Łodzi w 1946 r. ♦ Nazwa z terenowym uzasadnieniem, utworzona od nazwy wsi Józefów, do której prowadzi ulica.
JÓZEFÓW, -a – ulica biegnąca przez teren dawnej wsi Józefów, nazwana po przyłączeniu do Łodzi w 1946 r. ♦ Nazwa z terenowym uzasadnieniem, ponowiona nazwa wsi Józefów.
Aleja im. Henryka Jana JÓZEWSKIEGO – łącznik między ul. Piotrkowską i al. Kościuszki powstały w 1961 r. jako alatach → ZMW lub → ZWM. W 1994 otrzymał obecną nazwę. ♦ Nazwa upamiętniająca: Henryk Jan Józewski, 1892-1981, działacz niepodległościowy i państwowy II Rzeczypospolitej, wojewoda łódzki w latach 1938-1939.
JUBILEUSZOWA, -ej – ulica na Rokiciu, wytyczona i nazwana w 2005 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, położona w sąsiedztwie Rocznicowej, utworzona od rzeczownika jubileusz 'uroczyste obchodzenie jakiejś rocznicy’.
Tomasza JUDYMA – ulica na Teofilowie, wytyczona i nazwana w 1974 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia i nazwiska bohatera Ludzi bezdomnych S. Żeromskiego. Ulica położona jest na terenie osiedla im. Stefana Żeromskiego, na którym większość ulic ma imiona jego bohaterów.
JUGOSŁOWIAŃSKA, -ej – ulica na terenie Nowosolnej istniejąca pierwotnie jako Stokowska, z chwilą włączenia do Łodzi przemianowana w 1988 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od nazwy kraju Jugosławia.
JUHASOWA, -ej – ulica na Stokach nazwana w 1953 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika juhas 'młodszy pasterz owiec w Tatrach’. Ulica położona w sąsiedztwie innych o nazwach zbliżonych znaczeniowo.
JULIANOWSKA, -ej – wschodnia przecznica ul. Zgierskiej widoczna na planie z 1921 r. ♦ Nazwa uzasadniona terenowo; ulica biegnie skrajem dawnego folwarku Julianów; zob. też Śląska.
Park JULIANOWSKI – ♦ Nazwa uzasadniona terenowo; park znajduje się w obrębie dzielnicy Julianów; → park im. Adama Mickiewicza.
JULII – ulica na Radogoszczu, wytyczona i nazwana w 1985 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia żeńskiego Julia.
JULIUSZA – ulica na Teofilowie, po włączeniu do Łodzi w 1945 r. zachowała nazwę. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia męskiego Juliusz.
*JULIUSZA – ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia męskiego Juliusz; → Dowborczyków.
JUNACKA, -ej – ulica na Sikawie, po włączeniu do Łodzi w 1945 r. zachowała nazwę. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika junak 'odważny, dziarski mężczyzna, chwat’.
JURANDA ZE SPYCHOWA – ulica osiedlowa na Olechowie, wytyczona i nazwana w 1987 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od imienia bohatera Krzyżaków Henryka Sienkiewicza. Ulica położona jest na terenie osiedla im. Henryka Sienkiewicza, na którym większość ulic ma imiona bohaterów Sienkiewiczowskich.
Juliusza JURCZYŃSKIEGO – ulica osiedlowa na Widzewie, wytyczona i nazwana w 1981 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Juliusz Jurczyński, 1889-1972, geograf, nauczyciel, działacz i publicysta krajoznawczy; związany z Łodzią.
Stanisława JUSZCZAKIEWICZA – południowa przecznica Konstantynowskiej nazwana w 1994 r. ♦ Nazwa upamiętniająca: Stanisław Juszczakiewicz, pseudonim Kornik, pułkownik, dowódca okręgu łódzkiego AK.
JUTRZENKI – ulica na Chojnach istniejąca pierwotnie jako Sadowa, z chwilą włączenia do Łodzi przemianowana w 1946 r. ♦ Nazwa bez terenowego uzasadnienia, utworzona od rzeczownika jutrzenka 'jasność poprzedzająca ukazanie się słońca; w mitologii greckiej bogini brzasku i świtu’.